eISSN:2148-0710 - pISSN:1301-6229 English
Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Menü

Hızlı ErişimKRİPTO PARA BİRİMLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN TODA–YAMAMOTO NEDENSELLİK TESTİ İLE ANALİZİ
(Analysis of the Relationship Between Cryptocurrencies with Toda-Yamamoto Causality Test )

Yazar : BURÇAY YAŞAR AKÇALI  Elçin Şişmanoğlu  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 23
Sayı : 78
Sayfa : 99-122
Dergiye Geliş Tarihi : 4.04.2019
Yayımlanma Tarihi : 15.07.2019
DOI Number: :
Cite : BURÇAY YAŞAR AKÇALI Elçin Şişmanoğlu, (23). KRİPTO PARA BİRİMLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN TODA–YAMAMOTO NEDENSELLİK TESTİ İLE ANALİZİ. Ekev Akademi Dergisi, 78, p. 99-122. Doi: 10.17753/Ekev1113.


Özet
Teknolojik gelişmeler, şifreleme ve ağ bilişimindeki hızlı ilerlemeler sayesinde yeni ürünler ortaya çıkmaktadır. Dijital veya kripto para birimi olarak ifade edilen Bitcoin ve Bitcoin’in başarısı ile birlikte ortaya çıkan alternatif kripto para birimleri (altcoinler) de bu ürünler arasında olup, geleneksel para birimlerine potansiyel bir alternatif olarak geliştirilmişlerdir. Bitcoin’in rakibi olarak türetilen altcoinler, genellikle onun tarafından sunulamayan birtakım özelliklerle piyasada var olmaya çalışmaktadır. 2018 yılı itibariyle kripto para birimlerinin sayısı 2000 adeti geçmiş olmakla birlikte, bunlardan bazıları küçük ölçekli de olsa bir pazar başarısı elde etmeyi başarmış ancak şu ana kadar hiçbiri Bitcoin’in büyüklüğüne yaklaşamamıştır. Kripto paralar bir taraftan yüksek kazanç sağlamak isteyen yatırımcılar için çok cazipken, diğer taraftan fiyatlarındaki dalgalanmalar çok yüksek olduğundan çok da riskli yatırım araçlarındandır. Dolayısıyla bu piyasada yatırım yapanlar Bitcoin ile birlikte diğer önde gelen kripto paralardaki hareketleri ve birbiriyle olan ilişkilerini de yakından takip etmelidirler. Bu çalışmanın amacı da, Bitcoin ile piyasa büyüklüklerine göre ilk 15 içerisinde yer alan ve veri dönemine ulaşılabilen altcoinler arasındaki ilişkinin analiz edilmesidir. Bu amaçla çalışma kapsamında 07.08.2015 - 21.11.2018 dönemini kapsayan Bitcoin (BTC) ile birlikte Ripple (XRP), Ethereum, Stellar, Litecoin, Monero, Dash ve Nem’e ait dolar cinsinden günlük kapanış fiyatları kullanılmıştır. Kripto paralar arasındaki ilişki Toda-Yamamoto Nedensellik Testi ile analiz edilmiştir.

Anahtar Kelimeler
Kripto Para, Bitcoin, Altcoin, Toda-Yamamoto, Nedensellik Analizi.

Abstract
New products have been emerging with rapid advances in technological developments, cryptography and networking. Bitcoin and alternative crypto currencies have referred to as digital or crypto currency. Many alternative cryptocurrencies have formed with the success of Bitcoin. These digital currencies have emerged as a potential alternative to traditional currencies. In general, alternative coins are the competitors of Bitcoin and try to take place in the market with features that can not be offered by Bitcoin. As of 2018, the number of crypto currencies have exceeded 2000. A small part of them have achieved a small market success. However, none of them has ever reached the size of Bitcoin. Crypto currencies are very attractive for investors who want to gain high profits from one side, while on the other hand they are very risky financial instruments because of their high volatility. Therefore, those who invest in this market should closely follow the movements and interrelations with Bitcoin and other leading crypto-currencies.The aim of this study is to analyze the relationship between Bitcoin and alternative coins which are in the top 15 according to their market size and can be reached in the data period. For this purpose, the daily closing prices in dollars of Ripple (XRP), Ethereum, Stellar, Litecoin, Monero, Dash and Nem have used together with Bitcoin (BTC) covering the period of 07.08.2015 - 21.11.2018. The relationship between cryptocurrencies have tested with Toda-Yamamoto Causality Analysis.

Keywords
Cryptocurrency, Bitcoin and Alternative Coin, Toda-Yamamoto, Causality Analysis.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Yayın Kabulü

    Makale gönderme ve kabul işlemleri artık DERGİPARK sitemimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. 

    UYARI!! LÜTFEN GÖNDERECEĞİNİZ MAKALELERİ YAZIM VE YAYIN KURALLARIMIZA GÖRE YENİDEN GÖZDEN GEÇİREREK GÖNDERİNİZ.Adres :
Telefon : Faks :
Eposta :dergi@ekevakademi.org

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri